Dudy

Gear4music.com

Dudy jsou synonymem pro lidovou hudbu ze Skotska a Irska a jsou používány ve vojenských hudbách nebo jako sólový nástroj, často i na formálních příležitostech, jako jsou svatby, nebo na slavnostech a zábavách, jako Edinburgh Tattoo. Vytvářejí plný zvuk, sestávající z trvalého troubení a melodické linky. Vytvářejí naprosto jedinečný zvuk - nic jiného nezní jako dudy, ale tento drsný zvuk by zřejmě mohl být realizován někde mezi plátkovým tónem hoboje a dynamickými fanfárami trubky. Zobrazit všechny informace

Dudy

První 10 výrobky zobrazeny

O dudách

Dudy by mohly být datovány do éry řimské a předřímské, jak nazančuje Oxfordská historie hudby, protože socha dud byla nalezena na Středním východě z roku 1000 př.

Části dud

Měch je vzduchotěsná nádrž, která drží vzduch a reguluje jeho tok umožňující hráči udržovat nepřetržitý zvuk. Hráč do ní fouká vzduch foukačkou nebo do něj čerpá vzduch pomocí měchů. Materialů používaných pro vaky je mnoho, liší se od zvířecí kůže až po syntetické materiály.

Dudy jsou melodické a hraje se na ně oběma rukama. Otevřena povaha dud znamená, že je těžké pro hráče zastavit nástroj, pokud zní, takže většina dudáků hraje konstantní, legato zvuk, což má za následek téměř strašidelný rytmický zvuk spojený s těmito nástroji.

Zpěvákův plátek je instalován v horní části dud a hráč jej použivá k vytvoření zvuku.

Dudy mají také trubky, které produkují konstantní harmonizační linku v celé hře. Trubky jsou obvykle navrženy ve dvou či více čásech s posuvným kloubem tak, aby šlo výšku upravit.

Určité typy dud se používají pro začátečníky, aby se  naučili hrát a jsou také používány zkušenějšími hráči pro procvičování a zdokonalení svých dovedností.