Unsupported Browser

The web browser that you are currently using is no longer supported, and as such features of this website may not work as expected. We advise you to update to a currently supported browser (such as Chrome, Edge, or Firefox) to improve your security, speed, and overall experience.

Log in / Sign up

As a Gear4music member you can quickly check out, view and track your previous orders, and choose to receive our latest offers and deals.
  • Electric Guitars

      Guitar Brands

      • Gear4music
      • G4M
      • Hartwood
      • Charvel
      • Epiphone
      • ESP
      • EVH
      • Fender
      • Fender Custom Shop
      • Gibson
      • Gibson Custom
      • Gretsch
      • Ibanez
      • Jackson
      • JET Guitars
      • Music Man
      • PRS Guitars
      • Rickenbacker
      • Schecter
      • Sterling by Music Man
      • Spira
      • Squier by Fender
      • Yamaha
      • More Guitar Brands

      Guitar Types

      • Guitar Starter Packs
      • Beginner Electric Guitars
      • Hollowbody Guitars
      • Kids Guitars
      • Left Handed Guitars
      • Lap Steel
      • DIY Guitar Kits
    • Extended Range Guitars

      • 7 String Guitars
      • 8 String Guitars
      • 12 String Guitars
      • Double Neck Guitars
      • Baritone Guitars
      • Multi-Scale Guitars

      Guitar Amps

      • Gear4music
      • G4M
      • Hartwood
      • Blackstar
      • Boss
      • EVH
      • Fender
      • Laney
      • Line 6
      • Marshall
      • Orange
      • Peavey
      • PRS
      • Roland
      • Vox
      • Yamaha
      • More Amp Brands
    • Guitar Amp Types

      • Guitar Combo Amps
      • Guitar Amp Heads
      • Guitar Cabs
      • Guitar Valve Amps
      • Headphone Amps
      • Guitar Practice Amps

      Amp Accessories

      • Amp Attenuators
      • Amp Cases
      • Amp Covers
      • Footswitches
      • Parts & Spares
      • Amp Stands

      Pedal Accessories

      • Pedal Boards
      • Patch Cables
      • Pedal Controllers
      • Power Splitter Cables
      • Power Supplies
    • Guitar Pedals

      • Amp Simulator Pedals
      • Boost Pedals
      • Chorus Pedals
      • Compressor Pedals
      • Delay Pedals
      • Distortion Pedals
      • Drum Machine Pedals
      • EQ Pedals
      • Flanger Pedals
      • Fuzz Pedals
      • Guitar Synth Pedals
      • Looper Pedals
      • Multi Effects Pedals
      • Octave Pedals
      • Overdrive Pedals
      • Pedal Packs
      • Phaser Pedals
      • Reverb Pedals
      • Tremolo Pedals
      • Wah Pedals
      • More Guitar Pedals
    • Guitar Accessories

      • Accessory Packs
      • Bags & Cases
      • Cables
      • Capos
      • Cleaning & Tools
      • DVDs & Tuition
      • Ear Protection
      • Gifts & Apparel
      • Guitar Interfaces
      • Guitar Mutes
      • Parts & Spares
      • Picks
      • Pickups
      • Slides
      • Stands
      • Straps
      • Strings
      • Tuners
      • Wireless Systems
      • More Guitar Accessories

      Guitar Clearance

  • Acoustic Guitars

      Acoustic Brands

      • Gear4music
      • Hartwood
      • Cordoba
      • Epiphone
      • Fender
      • Furch
      • Gibson
      • Gibson Custom
      • Guild
      • Ibanez
      • Martin
      • PRS Guitars
      • Sigma
      • Takamine
      • Tanglewood
      • Taylor
      • Yamaha
      • More Acoustic Brands
    • Acoustic Types

      • Acoustic Guitars
      • Electro Acoustic
      • Acoustic Guitar Packs
      • Beginner Acoustic Guitars
      • Classical Guitars
      • Travel Guitars
      • Kids Guitars
      • Left Handed Acoustics
      • 12 String Guitars
      • Acoustic Bass Guitars
      • Roundback Guitars

      Folk Instruments

      • Banjos
      • Bouzoukis
      • Mandolins
      • Resonator Guitars
      • Ukuleles
    • Acoustic Guitar Amps

      • Gear4music
      • Hartwood
      • SubZero
      • AER
      • Boss
      • Fender
      • Fishman
      • Laney
      • Marshall
      • Orange Amps
      • Roland
      • Yamaha
      • More Acoustic Amps
    • Amp Accessories

      • Amp Cases
      • Parts & Spares
      • Amp Stands

      Pedal Accessories

      • Pedal Boards
      • Patch Cables
      • Pedal Controllers
      • Power Splitter Cables
      • Power Supplies

      Acoustic Pedals

      • Chorus Pedals
      • Compressor Pedals
      • Delay Pedals
      • Drum Machine Pedals
      • EQ Pedals
      • Expression Pedals
      • Line Selector Pedals
      • Looper Pedals
      • Multi Effects Pedals
      • Octave Pedals
      • Preamp Pedals
      • Reverb Pedals
      • Tuner Pedals
      • Vocal Effects Pedals
      • More Acoustic Pedals

      Acoustic Accessories

      • Accessory Packs
      • Bags & Cases
      • Cables
      • Capos
      • Cleaning & Tools
      • DVDs & Tuition
      • Hand Exercisers
      • Parts & Spares
      • Picks
      • Pickups
      • Slides
      • Stands
      • Straps
      • Strings
      • Tuners
      • More Accessories

      Acoustic Clearance

  • Bass Guitars

      Bass Guitar Brands

      • Gear4music
      • G4M
      • Hartwood
      • Epiphone
      • ESP
      • Fender
      • Fender Custom Shop
      • Ibanez
      • Jackson
      • Music Man
      • Sandberg
      • Schecter
      • Squier by Fender
      • Sterling by Music Man
      • Warwick
      • Yamaha
      • More Bass Brands
    • Bass Guitar Types

      • Bass Guitar Packs
      • Beginner Bass Guitars
      • Acoustic Bass Guitars
      • Kids Bass Guitars
      • Fretless Bass Guitars
      • Left Handed Bass
      • DIY Bass Guitars
      • Hollowbody Basses
      • Short-Scale Bass Guitars

      Extended Range Basses

      • 5 String Bass Guitars
      • 6 String Bass Guitars
      • 7 String Bass Guitars
      • 8 String Bass Guitars
      • 12 String Bass Guitars
      • Multi-Scale Bass Guitars
    • Bass Amps

      • Gear4music
      • Eden
      • Ampeg
      • Ashdown
      • Darkglass
      • Fender
      • Laney
      • Markbass
      • Orange
      • TC Electronic
      • More Bass Amps

      Bass Amp Types

      • Bass Combo Amps
      • Bass Amp Heads
      • Valve Bass Amps
      • Bass Cabs
      • Bass Amp Packs
      • Bass Practice Amps
    • Bass Amp Accessories

      • Bass Amp Covers
      • Footswitches
      • Parts & Spares

      Pedal Accessories

      • Pedal Boards
      • Patch Cables
      • Pedal Controllers
      • Power Splitter Cables
      • Power Supplies

      Bass Guitar Pedals

      • Amp Simulator Pedals
      • Bass Synth Pedals
      • Boost Pedals
      • Chorus Pedals
      • Compressor Pedals
      • Distortion Pedals
      • EQ Pedals
      • Filter Pedals
      • Fuzz Pedals
      • Multi Effects Pedals
      • Octave Pedals
      • Overdrive Pedals
      • Preamp Pedals
      • Volume Pedals
      • Wah Pedals
      • More Bass Pedals

      Bass Accessories

      • Bags & Cases
      • Cables
      • Cleaning & Tools
      • DVDs & Tuition
      • Ear Protection
      • Hand Exercisers
      • Parts & Spares
      • Picks
      • Pickups
      • Stands
      • Straps
      • Strings
      • Tuners
      • Wireless Systems

      Bass Clearance

  • Drums & Percussion

      Electronic Kit Types

      • Beginner
      • Intermediate
      • Professional
      • Packs
      • Build Your Kit

      Electronic Drum Kits

      • Gear4music
      • Alesis
      • Ef-Note
      • Pearl
      • Roland
      • Yamaha
      • Zildjian ALCHEM-E

      E-Drum Accessories

      • Drum Modules
      • Drum Monitors
      • Parts & Spares

      Electronic Drum Pads

      • Percussion Pads
      • Sample Pads
      • Tabletop Drum Kits
    • Acoustic Kit Types

      • Beginner
      • Complete
      • Packages
      • Shell Packs
      • Portable
      • Junior
      • Practice

      Acoustic Drum Kits

      • Gear4music
      • Premier
      • DW
      • Gretsch
      • Ludwig
      • Mapex
      • Natal
      • Pearl
      • Tama
      • Yamaha
      • More Acoustic Kits

      Hybrid Drumming

      • Drum Triggers
      • Conversion Kits
      • Trigger Pads
      • Trigger Pedals
    • Cymbals

      • Hi-Hats
      • Crash
      • Ride
      • Cymbal Packs
      • China
      • Splash
      • Effects
      • Low Volume

      Snare Drums

      • Standard
      • Deep
      • Signature
      • Piccolo
      • Popcorn

      Individual Drums

      • Bass Drums
      • Rack Toms
      • Floor Toms
      • Gong Drums
      • Octobans
      • Rototoms
    • Drum Hardware

      • Clamps, Mounts & Holders
      • Cymbal Stands
      • Drum Racks
      • Hardware Sets
      • Hi-Hat Clutches
      • Hi-Hat Stands
      • Kick Drum Pedals
      • Snare Stands
      • Stools & Thrones
      • Tom Stands
      • More Hardware

      Drum Accessories

      • Bags & Cases
      • Bass Drum Accessories
      • Cymbal Accessories
      • Drum Dampeners
      • Drum Heads
      • Drum Mats
      • Drumsticks
      • Parts & Spares
      • Practice Pads
      • Snare Wires
      • More Drum Accessories
    • Percussion

      • Accessories & Hardware
      • Cajons
      • Cowbells
      • Marching
      • Percussion Sets
      • Sound Therapy
      • More Percussion

      World Percussion

      • Bongos
      • Congas
      • Darbukas & Doumbeks
      • Djembes
      • More World Percussion

      Frame Drums

      • Bendir
      • Bodhrans
      • Hand Drum
      • Ocean Drums
      • Tar Drums

      Hand Percussion

      • Cabasa
      • Maracas
      • Shakers
      • Tambourines
      • Triangles
      • More Hand Percussion

      Samba Percussion

      • Caixa Drums
      • Pandeiro
      • Surdo
      • Tamborim
      • More Samba Percussion

      Tuned Percussion

      • Chime Bars
      • Glockenspiel
      • Marimbas
      • Tongue Drums
      • Vibraphones
      • Xylophones
      • More Tuned Percussion

      Drums Clearance

  • Pianos & Keyboards

      Piano Brands

      • Gear4music
      • G4M
      • Alesis
      • Casio
      • Kawai
      • Korg
      • Nord
      • Rhodes
      • Roland
      • Viscount
      • Yamaha

      Digital Pianos

      • Digital Upright Pianos
      • Digital Grand Pianos
      • Stage Pianos
      • Digital Portable Pianos
      • Hybrid Pianos
      • Kids Pianos
      • Digital Piano Packages
      • Build Your Package
    • Keyboard Brands

      • Gear4music
      • G4M
      • Casio
      • Korg
      • Roland
      • Viscount
      • Yamaha

      Keyboards

      • Portable Keyboards
      • Arranger Keyboards
      • Kids Keyboards
      • Keyboard Packages
      • Organs
      • Workstations
    • MIDI Keyboards

      • G4M
      • SubZero
      • Akai Professional
      • Alesis
      • Arturia
      • Korg
      • M-Audio
      • Native Instruments
      • Nektar Technologies
      • Novation
      • Roland
      • More MIDI Keyboards
    • Synth Key Brands

      • Arturia
      • Behringer
      • Korg
      • Moog
      • Novation
      • Roland
      • Yamaha
      • More Synth Keys
    • Accessories

      • Keyboard Amps
      • Bags & Cases
      • Cables
      • Cleaning & Maintenance
      • Tuition
      • Expansion Modules
      • Gifts & Apparel
      • Headphones
      • Lights
      • Pedals
      • Power Supplies
      • Stands
      • Stools

      Keys Clearance

  • Orchestral

      Woodwind Instruments

      • Recorders
      • Piccolos
      • Flutes
      • Clarinets
      • Oboes
      • Cor Anglais
      • Bassoons
      • Saxophones
      • Bagpipes
      • Harmonicas
      • Accordions
      • Melodicas
      • Ocarinas
      • Electronic Wind
    • String Instruments

      • Violins
      • Violas
      • Cellos
      • Double Bass
      • Harps
      • Classical Guitars

      Electric Strings

      • Electric Violins
      • Electric Violas
      • Electric Cellos
      • Electric Double Bass

      Traditional Instruments

    • Brass Instruments

      • Cornets
      • Trumpets
      • Flugelhorns
      • French Horns
      • Tenor Horns
      • Baritone Horns
      • Euphoniums
      • Trombones
      • Tubas
    • Percussion

      • Concert Drums
      • Cymbals
      • Glockenspiel
      • Gongs
      • Marimbas
      • Timpani
      • Triangles
      • Xylophones

      Wind Accessories

      • Reeds
      • Mouthpieces
      • Stands
    • String Accessories

      • Strings
      • Bows
      • Rosin

      Brass Accessories

      • Stands
      • Mouthpieces
      • Mutes

      Accessories

      • Bags & Cases
      • Metronomes
      • Music Stands
      • Tuners
      • Tuition
      • Lifestyle & Gifts
      • Stools

      Orchestral Clearance

  • Live Sound & Lighting

      PA Systems

      • Portable PA Systems
      • Column PA Systems
      • Complete PA Systems

      PA Speakers

      • Active PA Speakers
      • Passive PA Speakers
      • Speaker Packages
      • Floor Monitors
      • Subwoofers
      • Power Amps

      Microphones

      • Vocal Microphones
      • Dynamic Microphones
      • Condenser Microphones
      • Instrument Microphones
      • Camera Microphones
      • Live Mic Packages

      Karaoke Machines

    • Wireless Systems

      • Wireless Microphone Systems
      • Wireless Instrument Systems
      • Wireless Transmission
      • Wireless System Components
      • Wireless System Accessories
      • Silent Disco Equipment

      In-Ear Monitors

      • In-Ear Monitor Systems
      • Monitor System Components
      • Monitor Earphones

      Signal Processors

      • Compressors
      • Effects Processors
      • Equalizers
      • MIDI Players
      • Noise Gates
      • Speaker Crossovers
      • Vocal Processing

      Live Mixers

      • Analog Mixers
      • Digital Mixers
      • Powered Mixers
      • Rack Mixers
      • Stage Boxes
    • Headphones

      • Closed Back Headphones

      DI Boxes

      • Active DI Boxes
      • Passive DI Boxes

      Audio Recorders

      • Handheld Recorders
      • Multitrack Recorders
      • Video Recorders
      • Audio Recorder Accessories
      • Camera Accessories

      Installation Audio

      Staging & Trussing

      • Staging
      • Trussing
      • Drum Risers
      • Dance Floors
      • Staging Accessories
    • Live Sound Accessories

      • Cables
      • Ear Protection
      • Equipment Trolleys
      • Flight Case Hardware
      • Microphone Accessories
      • Microphone Stands
      • Mixer Accessories
      • Mixer Stands
      • PA Bags & Cases
      • PA Speaker Accessories
      • PA Speaker Stands

      Stage & Theatre Lighting

      • LED Par Cans
      • Light Bars
      • Moving Head Lights
      • Par Bars
      • Party Lights
      • Stage Lighting Packages
      • Spotlights

      Lighting Effects

      • Gobo Lights
      • LED Light Effects
      • Lasers
      • Mirror Balls
      • Multi-Effects
      • Strobe Lights
    • Effects Machines

      • Haze, Fog & Smoke Machines
      • Bubble Machines
      • Confetti Cannons
      • Snow Machines

      Lighting Controllers

      • DMX Controllers
      • Lighting Remote Controls
      • Wireless DMX
      • DMX Interfaces

      Stage Lighting Accessories

      • Fluids & Refills
      • Lighting Bags & Cases
      • Lighting Cables
      • Lighting Clamps
      • Lighting Stands
      • Mirror Ball Motors
      • Safety Equipment
      • Stage Lamps & Bulbs

      Live Clearance

  • Studio & Production

      Audio Interfaces

      • USB Audio Interfaces
      • Thunderbolt Audio Interfaces
      • Firewire Audio Interfaces
      • iPhone & iPad Audio Interfaces
      • Audio Interface Bundles

      Audio Mixers

      • Analog Mixers
      • Compact Mixers
      • Digital Mixers
      • USB Mixers
      • Rack Mixers

      Studio Outboard

      • Audio Compressors
      • Channel Strips
      • Multitrack Recorders
      • Preamps
      • More Studio Outboard
    • Studio Monitors

      • Active Studio Monitors
      • Passive Studio Monitors
      • Studio Subwoofers
      • Monitor Controllers
      • Build Your Package

      Microphones

      • Condenser Microphones
      • Dynamic Microphones
      • Ribbon Microphones
      • Tube Microphones
      • USB Microphones
      • Microphone Sets
      • More Microphones

      Studio Headphones

      • Closed Back Headphones
      • In Ear Headphones
      • Open Back Headphones

      Audio Computers

      Controllers

      • MIDI Controllers
      • MIDI Keyboards
      • iPhone & iPad Controllers
      • Control Surfaces
      • Video Mixers

      Music Software

      • DAWs
      • Plugins
      • Notation Software
      • Audio Editing
      • Software Deals

      Studio Furniture

      • Studio Desks
      • Acoustic Treatment
      • Studio Cabinets
      • Studio Racks
      • Studio Chairs

      Synthesizers

      • Analog Synths
      • Digital Synths
      • Theremins

      Modular Synths

      • Eurorack Cases
      • Eurorack Modules
      • Modular Systems
      • Semi Modular Synths
      • Modular Components
    • Studio Accessories

      • Studio Bags & Cases
      • Cables
      • Equipment Stands
      • Microphone Accessories
      • Microphone Stands
      • More Accessories

      Synth Brands

      • Arturia
      • Behringer
      • Elektron
      • Erica Synths
      • Korg
      • Moog
      • Novation
      • Roland
      • Sequential
      • More Synth Brands

      Sequencers

      • Akai Professional
      • Arturia
      • Elektron
      • Korg
    • Drum Machines

      • Alesis
      • Elektron
      • Korg
      • Roland
      • More Drum Machines

      Samplers

      • Akai Professional
      • Elektron
      • Korg
      • Roland
      • More Samplers

      Synth Accessories

      • Synth Bags & Cases
      • Synth Effects Units
      • Synth Expression Pedals
      • MIDI Interfaces
      • Synth Stands

      Studio Clearance

  • Music Software

      DAWs

      • Ableton
      • Pro Tools
      • Fender Studio Pro
      • FL Studio
      • Cubase
      • Bitwig
      • Reason
      • Magix
    • Virtual Instruments

      • Synth Plugins
      • Drum Plugins
      • Keys Plugins
      • Sampler Plugins
      • Strings Plugins
      • Sequencer Plugins
      • Vocal Plugins
      • Orchestral Plugins
      • Guitar Plugins
      • Bass Plugins
      • Bundles

      Instrument Brands

      • Arturia
      • Cherry Audio
      • EastWest
      • GForce
      • Native Instruments
      • Roland
      • Spitfire Audio
      • Toontrack
      • Universal Audio
      • u-he
      • XLN Audio
    • Effects Plugins

      • EQ
      • Compressor
      • Reverb
      • Delay
      • Multi Effects
      • Amp Simulations
      • Channel Strips
      • Distortion
      • Mastering
      • Vocal Processing
      • Bundles

      Effects Brands

      • Antares
      • Arturia
      • Celemony
      • FabFilter
      • iZotope
      • Moog
      • Solid State Logic
      • Soundtoys
      • Strymon
      • Synchro Arts
      • Universal Audio
    • More Software

      • DJ Software
      • Audio Editing
      • Expansion Packs
      • Sample Packs
      • Notation Software
      • Tutorials
      • Video Software
      • Software Clearance
      • More Plugins

      Software Deals

  • DJ Equipment

      DJ Brands

      • Pioneer DJ
      • Denon DJ
      • AlphaTheta
      • RANE
      • Native Instruments
      • Numark
      • Hercules
      • Roland
      • Technics
    • DJ Controllers

      • All-In-One DJ Systems
      • Software DJ Controllers
      • Pioneer DJ Controllers
      • Denon DJ Systems
      • Numark DJ Controllers
      • DJ Controller Bundles

      DJ Decks

      • DJ Turntables
      • CD Decks and Players
      • MP3 Decks
      • DJ Packages & Bundles

      DJ Mixers

      • 2 Channel DJ Mixers
      • 4 Channel DJ Mixers
      • Rotary & Boutique Mixers
      • Pioneer DJ Mixers
    • DJ Headphones

      • AIAIAI DJ Headphones
      • Numark DJ Headphones
      • Pioneer DJ Headphones
      • Sennheiser DJ Headphones

      DJ Furniture

      • DJ Booths
      • DJ Laptop Stands
      • DJ Speaker Stands
      • DJ Microphone Stands

      DJ Accessories

      • DJ Bags & Cases
      • DJ Cables
      • DJ Equipment Covers
      • DJ Lighting Accessories
      • DJ Mixer Accessories
      • DJ Software
    • Vinyl Accessories

      • Control Vinyl
      • Record Cleaning
      • Record Weights
      • Slipmats
      • Record Player Needles
      • Turntable Cartridges

      Mobile DJ

      • DJ Speakers
      • DJ PA Packages
      • DJ Microphones
      • DJ Lights
    • DJ Effects Units

    • Scratch DJ

      • Scratch Mixers
      • Scratch Needles
      • Scratch Vinyl

      DJ Clearance

  • Home Audio

      Headphones

      • In-ear
      • On-ear
      • Over-ear
      • Wireless Headphones
      • Noise Cancelling Headphones
    • Hi-Fi

      • Hi-Fi Speakers
      • Turntables
      • CD Players
      • Vinyl Storage

      Home Cinema

      • Furniture
      • Projectors
      • Soundbars
      • AV Accessories
    • Party Gear

      • Karaoke Machines
      • Party Speakers
      • Party Lights
      • Effects Machines

      Portable Audio

      • Bluetooth Speakers
      • Portable Speakers
    • Podcasting Equipment

      • Podcasting Microphones
      • Podcasting Packages

      Installation Audio

      • Speakers
      • Packages
      • Power Amps
      • Accessories
    • Gifts

      • Homeware
      • Clothing
      • Accessories
      • Tech Gifts

      Home Audio Brands

      • AVCOM
      • Crosley
      • Gadhouse
      • ifi Audio
      • Kanto
      • Lenco
      • Marshall
      • V-Moda

      Home Audio Clearance

  1. Home >
  2. Electric Guitars >
  3. Guitar Accessories >
  4. Cleaning & Tools

Guitar Cleaning & Tools

Preserve the look and functionality of your gear. Guitar cleaning tools provide everything you need to maintain your guitar or bass.

Preserve the look and functionality of your gear. Guitar cleaning tools provide everything you need to maintain your guitar or bass.

Covering polishes, lubricants, cable cutters, electronic testers and more, so you can take on any job. As ever, it all comes with our two-year warranty too.

Showing 40 of 250 products

View previous products

Dr Liston's Supreme Polishing Gloves

Dr Liston's Supreme Polishing Gloves
Cotton construction allows clean handling
216 Kč
In stock with our supplier

Dr Liston's Remarkable Cloth

Dr Liston's Remarkable Cloth
Microfibre suede allows gentle cleaning
216 Kč
In stock with our supplier

Taylor Truss Rod Wrench, Regular

Taylor Truss Rod Wrench, Regular
Features 1/4'' Nut Driver & Phillips Screwdriver
216 Kč
8 in stock

D'Addario Pre-Treated Polish Cloth

D'Addario Pre-Treated Polish Cloth
Made from High Quality Material
216 Kč
In stock with our supplier

D'Addario PW-SIH-01 Small Instrument Humidifier

D'Addario PW-SIH-01 Small Instrument Humidifier
Fits in Most Small Instrument Cases
220 Kč
7 in stock

D'Addario Fret Polishing System

D'Addario Fret Polishing System
Works on All Fret Instruments
220 Kč
4 in stock

Dunlop 6524 Formula 65 Fingerboard Cleaner

Dunlop 6524 Formula 65 Fingerboard Cleaner
186,44 Kč/100ml
220 Kč
3 in stock

Gibson AIGG-925 Guitar Polish Cloth

Gibson AIGG-925 Guitar Polish Cloth
Made From Premium Quality Double-Happed Brushed Flannel
222 Kč
1 in stock

Jackson Jackson HexHider

Jackson Jackson HexHider
Magnetic headstock tool storage
230 Kč
More on the way

Axe Wax G2 High Gloss Liquid Guitar Wax, 125ml

Axe Wax G2 High Gloss Liquid Guitar Wax, 125ml
High gloss liquid wax for guitars and basses
230 Kč
Available for order

Taylor 1309 Premium Plush Microfiber Cloth, 12x15in

Taylor 1309 Premium Plush Microfiber Cloth, 12x15in
Plush microfiber fabric keeps your guitar clean without scratching
230 Kč
Available for order

Ortega HUMIGT-BK Acoustic Guitar Humidifier, Black

Ortega HUMIGT-BK Acoustic Guitar Humidifier, Black
Acoustic Guitar Humidifier
230 Kč
9 in stock

D'Addario Shine Guitar Spray, 4 oz

D'Addario Shine Guitar Spray, 4 oz
194,92 Kč/100ml
230 Kč
In stock with our supplier

D'Addario Untreated Polish Cloth

D'Addario Untreated Polish Cloth
Cotton Flannel Cloth
230 Kč
In stock with our supplier

MusicNomad Microfiber Suede Polishing Cloth

MusicNomad Microfiber Suede Polishing Cloth
Provides gentle, effective instrument cleaning
233 Kč
In stock with our supplier

Fender Premium Plush Microfiber Polishing Cloth

Fender Premium Plush Microfiber Polishing Cloth
Fender Premium Plush Microfibre Polishing Cloth
236 Kč
4 in stock

Dunlop JD-654 Formula 65 Clean And Polish, 4Oz

Dunlop JD-654 Formula 65 Clean And Polish, 4Oz
For use on guitars
245 Kč
3 in stock

Dunlop Lemon Oil 4oz

Dunlop Lemon Oil 4oz
208,47 Kč/100ml
246 Kč
12 in stock

D'Addario PW-MPC Micro-Fibre Polish Cloth

D'Addario PW-MPC Micro-Fibre Polish Cloth
Traps Particles Deep Inside Its Fibres
248 Kč
9 in stock

D'Addario PW-BPP-01 Bridge Pin Puller

D'Addario PW-BPP-01 Bridge Pin Puller
Removes bridge pins safely without damaging your guitar
250 Kč
More on the way

Dr Liston's Super Soft Polishing Wool, 2m

Dr Liston's Super Soft Polishing Wool, 2m
0000-grade wool provides gentle cleaning
256 Kč
In stock with our supplier

The String Cleaner for Guitar

The String Cleaner for Guitar
Microfibre pad is designed to remove dirt & oils from strings
259 Kč
In stock with our supplier

Ernie Ball 09618 Acoustic Soundhole Cover

Ernie Ball 09618 Acoustic Soundhole Cover
Suppresses feedback for clearer amplified sound
259 Kč
More on the way

Dunlop Formula 65 Cream of Carnauba Wax, 4 Fluid Oz

Dunlop Formula 65 Cream of Carnauba Wax, 4 Fluid Oz
£0.62/10ml
259 Kč
1 in stock

Dr Liston's Superior Lemon Oil, 100ml

Dr Liston's Superior Lemon Oil, 100ml
270 Kč/100ml
270 Kč
In stock with our supplier

Dr Liston's Remarkable Lubricant, 50 ml

Dr Liston's Remarkable Lubricant, 50 ml
540 Kč/100ml
270 Kč
In stock with our supplier

Dr Liston's Remarkable Brush

Dr Liston's Remarkable Brush
Ultra-soft bristles remove dust
270 Kč
In stock with our supplier

Dr Liston's Finest Fret Polish, 50ml

Dr Liston's Finest Fret Polish, 50ml
540 Kč/100ml
270 Kč
In stock with our supplier

Dunlop Formula 65 Ultraglide String Cleaner, 2 Fl.oz

Dunlop Formula 65 Ultraglide String Cleaner, 2 Fl.oz
450 Kč/100ml
270 Kč
5 in stock

Dr Liston's Fretboard Conditioner, 50ml

Dr Liston's Fretboard Conditioner, 50ml
546 Kč/100ml
273 Kč
In stock with our supplier

Ernie Ball 04219 Plush Microfibre Polish Cloth

Ernie Ball 04219 Plush Microfibre Polish Cloth
Ultra-plush polish cloth with a specially designed formula to keep your instrument clean
273 Kč
More on the way

MusicNomad Plush Players Cloth

MusicNomad Plush Players Cloth
Removes dust, fingerprints, and sweat from finishes
282 Kč
In stock with our supplier

Fender 1/8" Hex (Allen) Truss Rod Adjustment Wrench (12)

Fender 1/8
Genuine Fender setup tool
287 Kč
Available for order

Ernie Ball 09630 Acoustic Soundhole Cover

Ernie Ball 09630 Acoustic Soundhole Cover
Reduces feedback for cleaner acoustic sound
287 Kč
In stock with our supplier

Dunlop Guitar Finish Cloth

Dunlop Guitar Finish Cloth
Soft, non-abrasive surface provides safe cleaning for all finishes
287 Kč
Available for order

Taylor Guitar Polish, 4 oz

Taylor Guitar Polish, 4 oz
243,22 Kč/100ml
287 Kč
Available for order

D'Addario GH Acoustic Guitar Humidifier

D'Addario GH Acoustic Guitar Humidifier
Protect & Maintain Your Acoustic Guitar
287 Kč
3 in stock

D'Addario Peg Winder for Guitar

D'Addario Peg Winder for Guitar
Ergonomic Design
287 Kč
3 in stock

D'Addario Bass Pro-Winder String Winder/Cutter

D'Addario Bass Pro-Winder String Winder/Cutter
All-in-one bass restringing tool with winder, cutter and pin puller
288 Kč
In stock with our supplier

Dunlop JD-654C Formula 65 -4Oz With Polishing Cloth

Dunlop JD-654C Formula 65 -4Oz With Polishing Cloth
For use on guitars
289 Kč
In stock with our supplier
View more products

More Guitar Accessories

  • Accessory Packs
  • Bags & Cases
  • Cables
  • Capos
  • DVDs & Tuition
  • Ear Protection
  • Hand Exercisers
  • Gifts & Apparel
  • Guitar Interfaces
  • Guitar Mutes
  • Parts & Spares
  • Picks
  • Pickups
  • Slides
  • Stands
  • Straps
  • Strings
  • Tuners
  • Wireless Systems
Browse all Sennheiser Equipment Browse all Shure Microphones, Headphones and Monitors Browse all Akai Professional DJ and Production Gear Browse all Pioneer DJ Equipment Browse all Gibson Guitars and Accessories Browse all Marshall Amps and Accessories
Visa image Mastercard image Payment card image
MasterCard SecureCode
Verified by Visa
  • Guitars
  • Drums
  • Pianos
  • Orchestral
  • Studio
  • Live & PA

Gear4music Limited

Registered address: Holgate Park Drive, York, United Kingdom, YO26 4GN UK company number 03113256 VAT number 683986064 Gear4music (Holdings) plc is listed on AIM, part of the London Stock Exchange.
Click here to visit our Investor Website.

Gear4music also owns & operates AV.com.
  • 70,248 products from
    1,152 manufacturers

Accounts

Education Account

Log in

Information

Cancel your order

Start your return

Start your trade-in

Terms and Conditions

Privacy and Cookie Policy

Consumer Review Policy

Site Map

Modern Slavery Statement

Switch to Mobile site

© Gear4music 2003 - 2026

Select your country and language to see local prices and delivery options.

  • BelgiëNLFRDEEN
  • Česká republikaCSEN
  • DanmarkDAEN
  • DeutschlandDEEN
  • EspañaESEN
  • FranceFREN
  • IrelandEN
  • ItaliaITEN
  • NederlandNLEN
  • NorgeNOEN
  • ÖsterreichDEEN
  • PolskaPLEN
  • PortugalPTEN
  • Republika SlovenijaSLEN
  • SchweizDEFRITEN
  • SlovenskoSKEN
  • SuomiFIEN
  • SverigeSVEN
  • United KingdomEN
  • U.S.A.ENES